Ocieplanie dachu – oszczędność energii i wyższy komfort użytkowania domu

Nieodpowiednio zaizolowany dach staje się natychmiast newralgiczną ścieżką ucieczki ciepła z całego domu. Dobre ocieplenie dachu to podstawa projektu, który zawierałby zrobienie z poddasza pomieszczenia mieszkalnego, ale nie tylko. Nawet wtedy, gdy nie planujemy mieszkać na poddaszu warto dokładnie przemyśleć i odpowiednio dobrać sposób ocieplenia dach, by ciepło, z takim trudem wygenerowane przez system ocieplania nie uciekało na zewnątrz. Aby ocieplanie dachu było skuteczne należy wybrać jedną z technologii cieplnej.

Ocieplanie dachu

Ocieplanie płaszczyzny dachu powinno być wykonane w taki sposób, by podstawowy miernik skuteczności, czyli współczynnik przenikania ciepła “U” oscylował wokół 0,25 W/(m2.K). Ocieplanie dachu można wykonać na kilka sposobów, np można ocieplić dach:

  • wełną mineralną
  • styropianem
  • polistyrenem ekstrudowanym
  • poliuretanem PIR
  • folią termoizolacyjną
  • pływami drewno-magnezytowymi

Ocieplanie dachu przy pomocy wełny mineralnej

Technologia ocieplania dachu za pomocą wełny mineralnej cały czas pozostaje najpopularniejszym ze sposobów. Przyczyną tej popularności są bardzo dobre parametry termoizolacyjne wełny oraz jej sprężystość , dzięki czemu w trudnych warunkach montażu wełna staje się wystarczająco plastyczna, by szczelnie wypełnić wszystkie przestrzenie konstrukcyjne. Skosy, charakterystyczne dla poddaszy ociepla się płytami lub sprężystymi matami o gęstości w przedziale 20 do 45 kg/m3.

Ocieplane dachu przy pomocy styropianu

Innym ze sposobów jest ocieplanie dachu za pomocą płyt styropianowych, szczególnie powierzchni znajdujących się pomiędzy poszczególnymi krokwiami. Płyty produkuje się z polistyrenu grafitowego o dobrem izolacyjności termicznej na poziomie  (λ – 0,032-0,033 W/(m.K)). Styropian zwykły, w swojej wersji podstawowej stosuje się do ocieplenia powierzchni pod krokwiami.

Bez względu na wybraną metodę ocieplenia dachu, szczelny, dobrze zabezpieczony i zaizolowany dach to gwarancja oszczędności oraz większy komfort użytkowania domu czy mieszkania na poddaszu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *